W dniach 21-23 czerwca w Gdańsku odbyło się VI Włosko-Polskie Kolokwium Prawnicze. To prestiżowe wydarzenie naukowe po raz pierwszy zawitało do grodu nad Motławą. Inicjatorami spotkań włoskich i polskich konstytucjonalistów byli prof. Gian Carlo De Martin z Rzymu i prof. Zbigniew Witkowski z Torunia, którzy współpracują od lat 80. XX w. Dzięki nim od kilkunastu lat na zmianę w Polsce i we Włoszech, co dwa lata spotykają się włoscy i polscy specjaliści prawa konstytucyjnego i administracyjnego, aby wymieniać się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat kluczowych problemów ustrojowych obu krajów, na tle Europy. Referaty naukowe w wersji rozszerzonej, przygotowanej do druku ukazują się w wysoko ocenianym periodyku naukowym Toruńskie studia polsko-włoskie (Studi polacco-italiani di Toruń).
Trzon włoskiej delegacji stanowili naukowcy z jednego z najlepszych wydziałów prawa we Włoszech z Uniwersytetu LUISS Guido Carli w Rzymie. Poza nim reprezentowane były także wydziały prawa z uniwersytetów Lumsa w Rzymie i Palermo, Rzym II, Molise oraz Kancelarie włoskiej Izby Deputowanych i Senatu. Prelegenci polscy, poza silnymi delegacjami z grona współorganizatorów: Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - reprezentowali także Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. W gronie słuchaczy znaleźli się także zaprzyjaźnieni konstytucjonaliści z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Warto wspomnieć o udziale p. prof. Hanny Suchockiej, honorowej przewodniczącej Komisji Weneckiej, która poza obecnością i udziałem w dyskusji również wystąpiła z referatem.
W tym roku organizację tego prestiżowego przedsięwzięcia powierzono po raz pierwszy gdańskim konstytucjonalistom. Z rozmów z naszymi włoskimi i polskimi gośćmi wiemy, że wywiązaliśmy się z tego zadania doskonale - w czym wielka zasługa przede wszystkim szefa Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych, prof. dr. hab. Andrzeja Szmyta. Profesor Szmyt zabiegał o włączenie Katedry do stałego grona organizatorów, a także dowodził pracami nad organizacją całego przedsięwzięcia. Zadbaliśmy zarówno o rozbudowaną część naukową składającą się aż z 23 referatów (cała konferencja była tłumaczona symultanicznie), jak i atrakcyjną część towarzyską, w której nie zabrakło ani bogatej historii i kultury Gdańska, ani staropolskiej gościnności. W przygotowania oraz opiekę nad gośćmi włączyli się ofiarnie wszyscy pracownicy Katedry Prawa Konstytucyjnego z Gdańska przy wsparciu toruńskich przyjaciół.
Część oficjalna i naukowa konferencji odbywała się w gościnnych i przyjaznych murach Centrum Ekumenicznego Św. Brygidy mieszczącym się w XVII-wiecznym pałacu zlokalizowanym malowniczo na gdańskich Polankach. Siostry brygidki to troskliwy gospodarz, którego możemy śmiało polecać.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie organizacyjne konferencji i uświetnienie naszych obrad przez Pana Dziekana Wydziału, prof. Jakuba Stelinę.
Podziękowania kierujemy także do p. prof. Zbigniewa Witkowskiego (Dziekana-elekta Wydziału Prawa i Administracji UMK) za zaproszenie do grona organizatorów i wspieranie nas swoją życzliwością i doświadczeniem w trakcie Konferencji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom - prelegentom i dyskutantom.
Do zobaczenia za dwa lata w Palermo !