Dnia 29 września 2021 r. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG p. dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG w towarzystwie prodziekana ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju p. dr. hab. Marcina M. Wiszowatego, prof. UG, spotkał się z p. dr. Zygmuntem L. Ostrowskim - kierownikiem programu stypendialnego Funduszu św. Kazimierza powołanego przy Domu św. Kazimierza w Paryżu. Tematem spotkania była oferta programu stypendialnego dla polskich doktorantów.
Fundusz św. Kazimierza oferuje stypendia naukowe dla doktorantów na prowadzenie badań w Paryżu. Do dyscyplin naukowych, w których doktoranci mogą ubiegać się o stypendium należy: historia, filologia, nauki polityczne, handel (strefa europejska), sztuka, architektura, teologia, a także nauki prawne – w szczególności prawo międzynarodowe. Decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje Rada Administracyjna Funduszu na wniosek Dziekana polskiego uniwersytetu, po rozmowie kwalifikacyjnej. Stypendysta powinien legitymować się znajomością dwóch języków obcych (preferowany: język francuski). W ramach stypendium doktorant może uzyskać środki finansowe na pokrycie kosztów przelotu tam i z powrotem, umeblowanego mieszkania w Paryżu w budynku Fundacji lub w pobliżu, ubezpieczenia zdrowotnego, a także kieszonkowe. Fundacja zapewnia także jeden posiłek dziennie. Stypendium trwa od 3 do 12 miesięcy.
Dom św. Kazimierza w Paryżu powstał w 1846 r. z inicjatywy środowiska Hotelu Lambert z istotnym udziałem Anny Zofii z ks. Sapiehów ks. Czartoryskiej (1798-1864) i Adolfa Norberta hr. Grocholskiego (1797-1863). Od początku finansowany ze składek polskiej szlachty i arystokracji, udzielał pomocy Polakom w potrzebie - weteranom powstań narodowych, dzieciom i ubogim. Wśród jego sławnych podopiecznych można wymienić Cypriana Kamila Norwida i Wierę Gran. Od 175 lat Dom św. Kazimierza przy ofiarnym wsparciu polskich zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (szarytki) prowadzi działalność charytatywną.
Działalność charytatywna to także misja życiowa p. dr. Zygmunta L. Ostrowskiego, Kierownika Programu Stypendialnego Fundacji. Z zawodu lekarz pediatra, mgr studiów afrykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, były konsultant Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i aktualny prezes Association Européenne pour l'Etude de l'Alimentation et du Développement de l'Enfant (A.D.E.). Kiedy w latach 80. XX w. kierował badaniami naukowymi w Sudanie, wybuchła wojna domowa. Aktywnie zaangażował się wówczas w działania humanitarne. Wraz z dr Marie-Christine Josse odkryli kilka tysięcy wygłodzonych sudańskich dzieci ukrywających się przed koszmarami wojny. Dzięki sprawnej akcji i wywiezieniu dzieci do Ugandy udało się je uratować. Wielu z nich dzięki udzielonej pomocy odniosło w życiu sukcesy zawodowe. Dr Z. L. Ostrowski mieszka na stałe w Paryżu, ale często odwiedza Polskę, w tym Gdańsk, z którym jest związany rodzinnie.
Mamy nadzieję, że spotkanie będzie początkiem owocnej współpracy. Osoby zainteresowane ubieganiem się o stypendium z Funduszu św. Kazimierza proszone są o kontakt z prodziekanem M.M.Wiszowatym (prodziekan-rozwoj@prawo.ug.edu.pl).
Spotkanie w gabinecie Dziekana WPiA UG. Od lewej: p. Małgorzata Brzezińska - stypendystka Funduszu św. Kazimierza, p. dr Zygmunt L. Ostrowski - kierownik Programu Stypendialnego Funduszu św. Kazimierza, p. dr hab. Wojciech Zalewski, prof UG - Dziekan WPiA UG, p. dr hab. Marcin M. Wiszowaty - prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju WPiA UG.